Čo je regresná terapia?


Pravdepodobne každý z nás sa vo svojom živote už stretol so situáciou, ktorá u neho mohla  vyvolať psychické alebo fyzické problémy. Tieto problémy majú rôzne príčiny s koreňmi v minulosti. Môže to byť "čerstvá" minulosť napríklad mesiac, rok dozadu, atď., ale aj "staršia" a to z nášho detstva, prenatálneho obdobia, dokonca aj z minulých životov. Problémy z týchto období nám môžu spôsobovať rôzne nepríjemné stavy, fyzické a psychické poruchy, bolesti, traumy a iné.

Regresná terapia je metóda, ktorá dokáže účinne rozpoznať príčiny súčasných problémov, spôsobených javmi z minulosti. Pomocou terapie sa dostávame do minulých situácií, kde si uvedomujeme súvislosť problému resp. minulosť vs. súčasnosť. Počas terapie pracujeme s pocitmi z minulosti, ktoré ovplyvňujú našu prítomnosť. Nakoľko je každý človek individuálny a jedinečný, tak aj terapeut počas terapie pristupuje ku klientovi podľa jeho potrieb a na základe toho volí vhodnú techniku terapie.

Regresná terapia sa vykonáva pri plnom vedomí, čiže klient vníma všetko, čo sa okolo neho deje. Na základe vopred zvoleného postupu, klient spolupracuje s terapeutom.


Ako prebieha terapia?

Regresná terapia je vhodná pre každého, kto si uvedomí, že má problém, vie ho identifikovať a chce ho riešiť. Je nutné preto vedieť, čo ideme terapiou rešiť. Klient sa k terapeutovi objednáva telefonicky, kedy si dohodne termín terapie. Pred terapiou treba dodržať uvedené pravidlá:

  • 24 hod pred terapiou neužiť alkohol, drogy ani iné psychotropné látky
  • je nutné, aby sa na terapiu objednal vždy klient sám ( nikdy nie sprotredkovane cez tretiu osobu )
  • problémy detí riešime prostredníctvom zákonných zástupcov

Na začiatku terapie je klient oboznámený s priebehom terapie. Samotná terapia môže trvať od  1 - 3 hod, doba trvania je individuálna, závisí od klienta a od problému, ktorý riešime. Celá terapia je vedená vo vedomom stave klienta, čiže klient vie čo sa okolo neho deje. Po skončení terapie sa postupne uvoľňujú vplyvy z minulosti.

Vzťahové problémy


Počas našej existencie sa stretávame s ľuďmi, ktorí nám v živote majú niečo ukázať, niečo nás naučiť, alebo nás niekde posunúť. Z tohto dôvodu s nami zotrvávajú niektorí dlhšie, iní kratšie. S mnohými z nich môžeme pozorovať javy, situácie a zažívame s nimi vzťahy, ktoré nám poukazujú na prepojenosť medzi minulosťou a prítomnosťou. Práve tieto prežitky z minulosti sa často odzrkadľujú v prítomnosti nielen formou zdravotných, ale aj vzťahových problémov. Regresná terapia nám umožňuje hľadať príčiny problémov a následne ich aj odstrániť.

Prenatálne obdobie


Prenatálne obdobie patrí medzi najdôležitejšie obdobie ľudského života. V tomto období človek zažíva mnoho interakcií či už s rodičmi alebo prostredím, ktoré sa neskôr prejavujú v opakujúcich sa vzorcoch správania. Klient dokáže terapiou rozpoznať tieto vzorce získané počas prenatálneho obdobia, získa tak jasnejší obraz o sebe, o svojich rodičoch a okolí. Dokáže tiež lepšie porozumieť rodičom.

Detstvo

Podobne ako v prenatálnom období, tak aj v detstve hľadáme príčiny problémov, ktoré preberáme od okolia a rodičov. Klient v tejto terapii odhaľuje svoje vnútorné dieťa, čím spoznáva svoje zážitky z detstva. Stretávame sa tu s rôznymi vzrocami správania, ktoré klient preberá od rodičov a okolia, rovnako odhaľujeme emócie a zážitky. Následne pomocou terapeuta si klient spája vplyv zážitkov z detstva na aktuálne problémy.

Traumy, fóbie


Nepríjemné prežitky, situácie z minulosti majú žiaľ mnohokrát dopad aj na náš terajší život a ovplyvňujú nás nielen v činnostiach, ale aj vo vzťahoch atď... Prejavujú sa ako traumy alebo fóbie. Takéto pocity sa pomocou regresnej terapie snažíme odstrániť, aby sme sa zbavili nepríjemných stavov a  negatívnych emócií.


Fyzické a psychické prejavy problémov


Fyzické a psychické prejavy problémov, ktoré na sebe človek spozoruje sú obrazom nespracovaného zážitku, konfliktu, emócií, situácie atď. Terapeut vždy volí techniku podľa špecifických potrieb resp. popísaných problémov klienta. Nakoľko je každý klient jedinečný, tak aj prístup terapeuta je individuálny, z toho dôvodu sa nedá zovšeobecniť ani počet terapií.

Straty


Kolobeh života je jasný a život a smrť je jeho prirodzenou súčasťou. Narodenie jedinca prijímame s radosťou, ale odchod a strata je niečo nepredstaviteľné a veľmi bolestivé. Či už sa rozprávame o strate príbuzného alebo o strate domáceho zvieratka, zanecháva to v človeku psychickú traumu a následne ovplyvňuje jeho život.